Sapfo
Sapfo – pesnica, ki je zaznamovala antiko in postala muza naslednjim generacijam pesnikov. Njeno življenje je ovito v tančico skrivnostnosti, saj o njem ne vemo prav nič kaj veliko konkretnih dejstev. Obstajajo domneve in ugibanja o njenem življenju, predvsem iz ostalih zgodovinskih poročanj o njej, nekakšne legende, ki so se oblikovale in krožile med ljudmi.
Tako zagotovo vemo, da se je ta ustvarjalna ženska rodila pred letom 600 pred Kristusom ter življenje preživela predvsem na otoku Lezbosu v Egejskem morju, ki je bil v tistem času veliko kulturno središče in svetišče, posvečeno boginji plodnosti, lepote in ljubezni, Afroditi. Tako ni čudno, da je tudi sama Sapfo pisala o Afroditi in ji posvetila več pesmi. Ohranila se je »Himna Afroditi«.
V njenem času je Lezbos doživljal kulturni razcvet, na kar kažejo tudi pričanja o tam ustanovljeni šoli za dekleta. V šoli so se dekleta posvečala glasbi, poeziji, plesu in petju.
Sapfo je bila izredno nadarjena pesnica, ki je kaj kmalu doživela svojo pesniško slavo. Izhajajoča iz svojega okolja in kulta Afrodite se je v svojih pesmih posvečala predvsem ljubezenski tematiki. Lahko rečemo, da je bilo to v njenem okolju takrat v trendu.
Svoje pesmi je recitirala ob spremljavi lire.
Eden njenih večjih oboževalcev je bil Homer, pesnik, ki je napisal pesnitvi Iliado in Odisejo. Drugi izmed prepoznavnejših je Katul, rimski pesnik, znan po svojem »Blagoslovu ljubezni«, ki je njene verze včasih povzemal v svojih delih.
Slika: Wikipedija