Filozofija 20. stoletja

[filozofija 20. stoletja][bleft]

Eksistencializem

[eksistencializem][bleft]

Materializem

[materializem][bleft]

Razsvetljenstvo

[razsvetljenstvo][bleft]

Racionalizem

[racionalizem][twocolumns]

Renesansa in humanizem

[renesansa in humanizem][bleft]

Sholastika

[sholastika][twocolumns]

Predsokratiki

[predsokratiki][bleft]

Aristotel in Sokrat

[Aristotel in Sokrat][bsummary]

Helenizem

[helenizem][grids]

Patristika

[patristika][twocolumns]

RAZMIŠLJANJA

[razmišljanje][bleft]

Anthony de Mello


Anthony de Mello (4. september 1931 – 2. junij 1987) je študiral filozofijo, teologijo in psihologijo in v Lonaviji ustanovil Inštitut Sadhana (prvotno Inštitut za pastoralno svetovanje in duhovnost na kolidžu Nobili v Puneju v Indiji).

Bil je jezuitski duhovnik in psihoterapevt, znan po svojih knjigah in predavanjih o duhovnosti, kjer je poleg judovsko-krščanske tradicije uporabljal teološke elemente drugih religij.

Predvsem pa je bil Anthony de Mello multikulturni učitelj, ki je šaljivo prenašal modrosti in pripovedi o življenju iz vseh religioznih naukov.

Po njegovi smrti je leta 1998 Kongregacija za nauk vere (ki jo je režiral takratni kardinal Ratzinger) raziskala njegove spise in nekatere izmed njih opisala kot "nezdružljive" s katoliško vero.

Nekaj njegovih misli:
  • "Popolna ljubezen izganja strah. Kjer je ljubezen, ni zahtev, ni pričakovanj, ni odvisnosti. Ne zahtevam, da me osrečuješ; moja sreča ne leži v tebi. Če bi me zapustil, se ne bi smilil sam sebi. Neizmerno uživam v vtvoji družbi, vendar se je ne oklepam."
  • "Takoj ko na svet pogledaš skozi ideologijo, si končan. Nobena resničnost ne ustreza ideologiji. Življenje je izven tega. … Zato ljudje vedno iščejo smisel življenja ... Pomen je le, če presežete smisel. Življenje je smiselno šele, ko ga dojemate kot skrivnost in nima smisla za konceptualizacijski um."
  • "Vidite osebe in stvari ne takšne, kot so, ampak takšne kot ste vi."
  • "Ljudje napačno domnevajo, da njihovo razmišljanje opravlja njihova glava; dejansko ga opravi srce, ki najprej narekuje sklep, nato pa zapove glavi, naj poda sklep, ki ga bo zagovarjal."